Home » Serwis » Naprawy układu chłodzenia

Naprawy układu chłodzenia

Wyszczególnienie wymienianych w toku napraw części zamiennych: chłodnice układu chłodzenia silnika, chłodnice klimatyzacji, pompy wody, zbiorniczki wyrównawcze, wentylatory, przewody i paski, płyn chłodzący, termostaty, nagrzewnice, czujniki temperatury, poddajemy regeneracji wentylatory.

Układ chłodzenia odpowiada za odbiór nadmiaru ciepła powstającego podczas pracy silnika, oraz wyrównuje temperaturę do zalecanej przez normy producenta. Odpowiada również za sprawniejsze rozgrzewanie silnika w okresie zimowym i silniejsze chłodzenie w letnich temperaturach. W chłodzeniu silnika bierze również udział powietrze owiewające chłodnicę i silnik w trakcie jazdy. Układ musi się wykazać szczególną skutecznością przy maksymalnych prędkościach i wydatkach mocy.

Układ chłodzenia stanowi jedną całość z układem ogrzewania, w wyniku czego nagrzewnica zasilana płynem chłodzącym w połączeniu z systemem nadmuchów może ogrzać kabinę, jak również poprzez mieszanie może ogrzać powietrze z klimatyzacji. Oznaki źle pracującego układu chłodzenia można zaobserwować na desce rozdzielczej, gdy kontrolka temperatury wskazuje przekroczenie maksymalnego poziomu, oraz w postaci ubytków i wycieków płynu chłodzącego. Niedopilnowanie naprawy tych niesprawności powoduje w konsekwencji przegrzanie silnika i znaczne awarie, a zniszczenia są tak poważne, że naprawa jest wielokrotnie wręcz nieopłacalna i lepiej wymienić silnik.

Zdarza się, że Klienci nie mając możliwości zakupu uzupełniają ubytki płynu chłodzącego wodą. Zmniejsza się wtedy jego stężenie i niedopilnowanie jego wymiany na właściwy powoduje w okresie zimowym zniszczenie chłodnicy i silnika.

Polecamy również, aby wymieniać płyn chłodzący przynajmniej co trzy lata. gdyż podlega on procesowi starzenia, tracąc parametry konieczne do prawidłowego smarowania pompy wody, własności antykorozyjne, oraz własności zapobiegania powstawaniu kamienia kotłowego co ma wpływa na skuteczność chłodzenia.

Polecamy aby nie mniej niż raz w roku ewentualnie co 15 000 km zbadać stan techniczny układu chłodzenia i naprawić wykryte usterki.

Jeśli przytrafi się Państwu niespodziewany defekt układu chłodzenia i będzie potrzebna nasza pomoc, szybko zajmiemy się naprawą.